V košíku nie sú žiadne položky.

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                          Čo je serapeptáza ?

Serapeptáza, nazývaná aj serapeptidáza alebo seratopeptidáza, je enzým, ktorý rozkladá alebo odbúrava proteínové častice. Vytvára ho priadka morušová, ktorá ho používa na rozklad morušových listov, ktorými sa živí, ale aj na rozpúšťanie svojich zámotkov z pevných vláken (používaných na výrobu hodvábu), keď sú pripravené stať sa motýľom.

V prvom rade, a to je veľmi dôležité, ide o prírodný produkt. Enzým serratia peptidase (Serapeptáza) je produktom priadky morušovej. Je to stredne veľký žltobiely motýľ s rozpätím krídel až do 45 mm, ktorý je známy ako producent hodvábu. Z hľadiska svojej reprodukcie je celkom závislý od človeka, lebo vo voľnej prírode sa už nevyskytuje. Potravou húseníc je výhradne lístie z moruší. Enzým produkuje priateľská baktéria žijúca vo vnútornostiach priadky morušovej. Živé organizmy si vytvárajú enzýmy, aby dokázali urýchliť špecifické chemické procesy. Pre priadku morušovú je enzým serratia peptidase nevyhnutný na prežitie. Keď totiž dokončí svoju premenu na nočného motýľa, bez tohto enzýmu by ostala uväznená vo vnútri zámotku, ktorý je upradený z jedného pevného hodvábneho vlákna. No vďaka účinným rozkladovým vlastnostiam enzýmu, s tým motýľ nemá žiaden problém.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ako pôsobí enzým priadky morušovej ?

Zaujímavosťou je, že látky, s ktorými enzýmy reagujú, sú veľmi špecifické. Vďaka tomu Serapeptáza rozkladá len neživé enzýmy, ako napr. zámotok z hodvábneho vlákna, a nie tie, s ktorými je tvorené telo priadky morušovej. Napriek tomu, že serapeptáza má v prírode veľmi špecifickú rolu, pomocou výskumov sa zistilo, že ponúka aj niekoľko prospešných „vedľajších“ účinkov pre ľudské telo. Keď sa tento enzým požije orálne na lačno, tak sa cez stenu v tenkom čreve dostane do krvného obehu. Po uvoľnení do tela pomáha odbúravať odumreté časti buniek, ktoré inak spôsobujú zápal a prílišné zaťažovanie imunitného systému.

V prípade serapeptázy sa predpokladá, že pôsobí troma spôsobmi:

Zmierňuje chronickú bolesť tým, že blokuje v tele uvoľňovanie amínov (prirodzené chemické látky) vyvolávajúcich pocit bolesti v zapálenom tkanive.

Znižuje zápal tým, že zrieďuje tekutiny, ktoré sa tvoria v dôsledku zápalových podmienok, a prispieva k ich odvádzaniu. Tým urýchľuje aj obnovenie tkaniva.

Odbúrava odumreté alebo poškodené tkanivo (bez poškodenia živého tkaniva) tým, že rozpúšťa proteínové vedľajšie produkty.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                        Ako sa získava serapeptáza ?

Serapeptáza sa získava prostredníctvom regulovanej fermentácie kmeňa užitočných baktérií nazývaných Serratia marcescens E-15.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ako sa užíva serapeptáza ?

Pre maximálnu absorbciu do krvného obehu je ideálne, aby odporúčaná dávka enzýmu bola užitá nalačno, aspoň 30 minút pred jedlom, najlepšie ráno, prípadne 2 hodiny po jedle. Zaručí sa tým rýchly prechod cez žalúdok. Platí to pre každý jeden druh nami predávaného enzýmu.

Po požití sa Serapeptáza dostáva priamo z tráviaceho traktu do krvného riečiska, a preto sa po užití kapsuly rýchlo prepravuje do problémových oblastí tela. Vytvorený enzým sa dáva do špeciálnych vegetariánskych kapsúl s oneskoreným uvoľňovaním, ktoré chránia citlivý enzým, takže môže prejsť žalúdkom s jeho silne kyslým prostredím nezmenený a nepoškodený.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                             Aké množstvo enzýmu môžem užívať, aká je denná dávka ?

V prvom rade treba povedať, že aj keď nejde o liek ale výživový doplnok, tak každé jedno balenie enzýmu serapeptázy má na etikete uvedené odporúčané dávkovanie výrobcom. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že je to jedna kapsula, prípadne tabletka na deň, a to bez ohľadu účinnej látky a enzýmovej aktivity.  Predávame tento enzým už šiesty rok a vieme, že v minulosti výrobca pri enzýmovej aktivite 30 000 SU uvádzal 2-3 kapsuly, aj pre aktivitu 120 000 SU to boli 2 kapsule, dnes výrobca uvádza iba 1 kapsulu. V tabuľke prinášame prehľad nami predávaných produktov s oficiálne odporučenou a povolenou dennou dávkou výrobcom.

 

Produkt

Enzýmová aktivita

Spôsob ochrany enzýmu

Množstvo účinnej látky mg/kaps.(tabl)

Odporúčaná  denná dávka

Serrapeptase plus   Kompava

250 000 SPU

DRcaps

110 mg

1-2

Serrapeptase Natures Aid

250 000iu

 Entero-Coated®

100

1

Serrapeptase Enerex

120 000 SU

DRcaps

60

1

Doctor´s BEST

120 000 SPUs

Veggie Caps

55,67

1

Serrapeptase Natures Aid

80 000iu

 Entero-Coated®

32

 1-3

Serrapeptase Enerex

60 000 SU

DRcaps

30

1

 

Vysvetlivky:

DRcaps = kapsula s oneskoreným uvoľňovaním.

Enzým je chránený kapsulou (je vo vnútri).Tá je vyrobená na zeleninovej báze, a rozpustí až v čreve po dosiahnutí určitej vyššej hodnoty pH, vďaka čomu sa celý enzým dopraví nepoškodený do tenkého čreva,kde sa maximálne absorbuje.

Entero-Coated® = patentovaný enterosolventný poťah,

ktorý podobne ako pri DRcaps zabezpečí, aby sa tento citlivý proteolytický enzým dostal do črevného traktu predtým, ako sa tabletka rozpustí.

Výrobcovia spolu s lekármi už dlhšiu dobu riešia túto otázku dávkovania, aby našli správne dávkovanie pre jednotlivé zdravotné problémy.

Na margo vyššie uvedeného je však potrebné a nevyhnutné uviesť, že už aj na slovenskom trhu začína byť dostatok lekárov, ktorí už poznajú tento enzým a liečia ním svojich pacientov. Máme sami odberateľov z radov lekárov. Lekár, ktorý dobre pozná svojho pacienta, pozná jeho celkový zdravotný stav, jeho diagnózu, medikamentóznu liečbu, môže na základe týchto vedomostí odporúčať zvýšenie tejto dennej dávky. Všetko závisí od mnohých faktorov, či ide o akútny a závažnejší stav alebo ide o miernejšie prípady či preventívny stav. V prípadne akútnejšieho a závažnejšieho stavu skúste produkt so silou 250 000 SPU alebo 120 000 SU, a produkt so silou 80 000 SU a 60 000 SU sa môže použiť v rámci prevencie alebo pri miernych stavoch.

Vždy odporúčame, aby ste sa pred užívaním poradili s lekárom.

Taktiež rozhodujúcim faktorom je váha pacienta. Sami vidíte, že je to individuálne, liečenie závisí od konkrétnej choroby. Na internete sú uvedené rôzne množstvá pre denné dávkovanie v závislosti od rôznych faktorov. Takto na diaľku odporúčané množstvo nemusí byť vždy súlade s objektívnou potrebou respondenta. Preto je konzultácia s lekárom vždy nevyhnutná a potrebná, odporúčame ju každému nášmu potenciálnemu zákazníkovi.

 

Otázka : Čo znamenajú označenia U, SU, SPU, iu na produktoch Serapeptázy ?

U - Units - enzýmová jednotka

= je jednotka pre množstvo určitého enzýmu. Bol vyvinutý Medzinárodnou úniou pre biochémiu a molekulárnu biológiu. Jedna U je definovaná ako množstvo
enzýmu, ktoré produkuje určité množstvo enzymatickú aktivitu. ( tzn. znamená, že množstvo, ktoré katalyzuje premenu 1 mikro mol substrátu za minútu) .


SU - SPU - Serrapeptase unit

= enzýmová jednotka (SU, SPU) je jednotka pre množstvo Serrapeptase enzýmu. Meranie  je založené na konkrétnom vedeckom teste špeciálne pre tento enzým.


IU - international units - medzinárodné jednotky

= používa sa na meranie liekov, vitamínov a enzýmov
IU je definovaná ako množstvo biologickej látky ( obvykle vitamínu alebo hormónu ) , ktorý produkuje špecifický biologický účinok, ktorý bol odsúhlasený ako
medzinárodný štandard.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                       Aké sú vedľajšie účinky serapeptázy?

Keďže serapeptáza je prirodzený enzým, len zriedkavo sa nájde pacient, u ktorého by sa vyskytli niektoré vedľajšie účinky alebo kontraindikácie. Podobne ako v prípade iných doplnkov alebo liekov je dôležité, aby ste dodržiavali odporúčanú dávku a postupovali podľa pokynov na štítku. Vzhľadom na proteolytický účinok serapeptázy sa však v prípade, kedy beriete lieky na zriedenie krvi alebo antikoagulanciá, beriete lieky na vysoký krvný tlak, máte gastrointestinálnu léziu alebo vred alebo máte podstúpiť chirurgický zákrok, poraďte pred užívaním s lekárom.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                          Ak užívam ďalší enzým, môžem užívať aj serapeptázu ?

Aj keď hlásený počet prípadov vedľajších účinkov u osôb užívajúcich serapeptázu nám nie je známy, je dobré, aby ste sa skôr, ako začnete užívať nový liek, poradili s lekárom, aby ste mali istotu, že neexistujú žiadne kontraindikácie s liekmi alebo liečbou. Nemala by byť v rozpore ani mať negatívny vplyv na výživové tráviace enzýmy, ktoré sa užívajú pred jedlom, počas jedla alebo po jedle.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                          Je serapeptáza vhodná pre vegetariánov ?

Serapeptázu môže používať každý, kto sa stravuje vegetariánsky. Enzým sa získava z baktérie, takže niektorí striktní vegáni sa možno rozhodnú, že ju nebudú užívať.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                 Užívam Warfarin. Môžem užívať serapeptázu ?

Ide o veľmi častú a frekventovanú otázku. Liek Warfarin patrí medzi širokú škálu liekov tzv. antitrombotík (liekov riediacich krv, tiež používaný názov antikoagulanciá). Predtým ako začne pacient užívať Warfarin, mal by lekár posúdiť, či pacient nemá sklon k nadmernej krvácavosti pri nasledovných ochoreniach: hemofília, von Willebrandova choroba, nedostatočné množstvo krvných doštičiek (trombocytopénia) alebo porucha ich funkcie, neliečený vysoký tlak krvi, v minulosti bolo krvácanie do tráviaceho traktu (napríklad perforovaný vred, krv v stolici ), alebo krvácanie z močového systému (prítomnosť krvi v moči, ktorá nie je objasnená), alergiu na látky Warfarinu a mnohé iné.

Spomíname to preto, lebo tento liek a jemu podobné, účinkom ovplyvňujú veľmi veľa liekov. Bez konzultácie s lekárom sa nesmie začať používať nový liek, ani sa nesmie prerušiť doterajšia liečba. Všetky zmeny v súčasnej liečbe môžu ovplyvniť rovnováhu v antikoagulačnom účinku. Aj preto je potrebné robiť častejšie odbery krvi na vyšetrenie hodnoty INR, teda laboratórnej hodnoty informujúcej o schopnosti krvi zrážať sa.

Serapeptázu môžete užívať. O používaní všetkých liekov však treba informovať lekára a poradiť sa sním. Týka sa to všetkých liekov na predpis, voľno predajných liekov, ale aj liekov rastlinného pôvodu, prírodných produktov, ako aj vitamínov, enzýmov...teda aj enzýmu serapeptáza. Lekár, ktorý dobre pozná svojho pacienta, pozná jeho celkový zdravotný stav, jeho diagnózu, medikamentóznu liečbu, môže na základe týchto vedomostí odporúčať tento enzým. Všetko závisí od mnohých faktorov, či ide o akútny a závažnejší stav alebo ide o miernejšie prípady či preventívny stav.

Samotná serapeptáza nespôsobuje krvácanie. Oproti liekom, ktoré krv riedia, má však jednu výhodu, že odstraňuje usadené častice, čistí cievy, zlepšuje prietok krvi a iné. To znamená, že odstraňuje príčinu a nie len následok. To spôsobuje, že pacient po určitom čase a dohode s lekárom, môže začať s postupným znižovaním doteraz užívaných liekov.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ako dlho sa môže serapeptáza užívať ?

V našom organizme je niekoľko tisíc druhov enzýmov a každý z nich určitým spôsobom pôsobí len na určitú látku. Na liečbu môžu byť použité len niektoré enzýmy. Pre človeka má zásadný význam prítomnosť enzýmov v strave. Enzýmy sa okrem iného podieľajú na všetkých procesoch látkovej premeny, na premene potravy na stavebné súčasti, energiu a pohyb, na odstraňovanie zostarnutých a opotrebovaných buniek i na ich náhrade novými bunkami, na zneškodňovaní odpadových látok organizmu, pôsobia na nervovú činnosť a myslenie, na obranu tela proti mikróbom a iným škodlivinám a podieľajú sa na hojení všetkých druhov zápalov. Bez enzýmov by nemohli prebiehať žiadne biochemické procesy, bez enzýmov by neexistoval život.

Serapeptáza je prírodný enzým, nie je to liek, nie je určená ani maximálna doba užívania. Skôr prichádza do úvahy rozhodnutie, že či je potrebné a užitočné začať tento enzým užívať. To je samozrejme veľmi individuálne. Tak ako sme už uviedli vyššie, všetko závisí od mnohých faktorov, či ide o akútny a závažnejší stav alebo ide o miernejšie prípady či preventívny stav. V prípadne akútnejšieho a závažnejšieho stavu by bolo vhodné ho užívať po dobu až kým nenastane zlepšenie zdravotného stavu. Po zlepšení je vhodné prejsť dlhodobo k preventívnemu užívaniu v minimálnej odporúčanej dávke, teda 1 kapsula(tabletka)/ deň. V prípade ľahších  zdravotných problémov môžete serapeptázu užívať opakovane s prestávkami medzi jednotlivými baleniami, odporúčame aspoň trojmesačnú kúru niekoľkokrát opakovať. Každopádne dĺžku ale aj množstvo užívania enzýmu odporúčame prekonzultovať  s ošetrujúcim lekárom.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                           V minulosti som mal žalúdočné vredy. Môžem teraz užívať serapeptázu, nespôsobí mi krvácanie ?

Ako sme už spomenuli vyššie, samotná serapeptáza nespôsobuje krvácanie. Vzhľadom na proteolytický účinok serapeptázy sa však v prípade, kedy beriete lieky na zriedenie krvi, beriete lieky na vysoký krvný tlak, máte gastrointestinálnu léziu (poruchu, poškodenie, poranenie systému zažívacieho traktu) alebo vred, alebo máte podstúpiť chirurgický zákrok, poraďte sa pred užívaním vždy s lekárom. V prípade aktívnych vredov, to znamená, že krvácajú, tak sa serapeptáza neodporúča. V prípade, že vred(y) už nie sú aktívne, môžete sa s ošetrujúcim lekárom poradiť o úprave podávania antitrombotík a zaradiť do liečby serapeptázu.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                      Som tehotná, budem dojčiť, môžem užívať serapeptázu ? Môžu ju užívať aj deti ?

Na túto otázku nie je úplne jednoznačná odpoveď. V prehľadnej tabuľke uvádzame vhodnosť pre tehotné a dojčiace ženy a taktiež pre deti.

 

Výrobca

Tehotné a dojčiace ženy

Vhodnosť pre deti

Kompava

nedoporučuje sa

od 14 rokov

Natures Aid

neuvádza sa

odporúča sa od 6 rokov

Enerex

nedoporučuje sa

od 14 rokov

Doctor´s Best

nedoporučuje sa

uskladňovať mimo dosah

 

Tak ako aj v predchádzajúcom, odporúčame konzultáciu s lekárom.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ako mám správne skladovať serapeptázu ?

Zo všetkých údajov ktoré doteraz máme aj od výrobcov, tak pre všetky produkty je uvádzané, skladovať na chladnom a suchom mieste. Vieme, že lieky, ktoré majú uvedenú teplotu skladovania, tak majú väčšinou uvedenú teplotu do 25 stupňov, no sú aj lieky, ktoré nevyžadujú špeciálne skladovanie.

Napriek tomu, že predávame výživové doplnky a nie lieky, naše produkty obsahujú biologicky aktívne látky a látky, ktoré sú termolabilné a labilné na svetlo. Aj preto sme tomu prispôsobili naše skladovanie.

Odporúčali by sme uschovávať všetky naše produkty vrátane serapeptázy, pri teplote do 25 stupňov, v pôvodnom balení dobre uzatvorené, na suchom a tmavom mieste. Nevyberať kapsuly, tablety a pripravovať si ich napríklad týždeň dopredu do dávkovačov. Obaly sú preto navrhnuté tak, aby zabezpečovali ochranu pred svetlom a vlhkom. V chladničke sa určite skladujú probiotiká, ktoré to majú uvedené na obale.

Zaujímavý poznatok s enzýmom serapeptáza vykonal jeden z výrobcov, ktorý laboratórne skúmal účinnosť enzýmu skoro dva roky po expirácií. Enzýmová aktivita nebola narušená a  nebola narušená ani účinnosť látky.

Najväčším rizikom pre zachovanie všetkých priaznivých hodnôt serapeptázy je neprimeraná a vysoká vlhkosť. Práve tá by mohla účinky znehodnotiť.

Serapeptázu nemusíte uskladňovať v chladničke, stačí, ak ju budete skladovať na suchom a tmavom mieste. Nepripravujte si kapsuly zbytočne dopredu na dlhé obdobie. Navrhnuté originálne obaly výborne zaručujú ochranu enzýmu.

 

Otázka:                                                                                                                                                                                                                                                                                        Kto môže užívať serapeptázu ? Môžem ju brať, ak užívam antibiotiká ?

Ak máte chronický zápal alebo bolesti, serapeptáza pôsobí ako protizápalový prostriedok. Nemá vedľajšie účinky spojené s liekmi NSAID (nesteroidové protizápalové lieky). Ak máte opuch, môže znížiť zachytávanie tekutín (edém) a pooperačný opuch a môže pomôcť, ak máte problémy s dutinami, napríklad sinusitídu, alebo ochorenie hrdla.

Výskum ukázal, že serapeptáza môže pomôcť aj pri odbúravaní a odstraňovaní iných typov škodlivého tkaniva a sekrétov, ktoré môžu spôsobovať ďalšie zdravotné problémy, a uvoľniť blokády, ktoré spôsobujú bolesť a poškodzujú zdravie. Vykonali sa štúdie venované výskumu serapeptázy v prípade syndrómu karpálneho tunela a cystického ochorenia prsníkov.

Serapeptáza sa používa na podporu antibiotík, pretože dokáže rozpúšťať bakteriálne biofilmy (obvyklá príčina pretrvávajúcich infekcií) a zvyšovať absorpciu a koncentráciu antibiotík v tele.

Aj v prípade užívania antibiotík, konzultujte najskôr vhodnosť spoločného užívania serapeptázy s lekárom.

.

 

.

Časté otázky